שיעור באזרחות או "האם אנחנו עדר?"

** שיעור באזרחות – שתפו ** נורית קנטי חושבת שאנחנו "עדר" שלא מכבד "את הדבר הזה שנקרא חוק". זה מקסים בעיניה, אבל גם מסוכן. את נורית קנטי מפחיד שבורים יוצאים להפגין, וככה היא רואה אותנו, ציבור של בורים.

נורית קנטי כנראה למדה את לימודי האזרחות שלה במדינה בה לא קיים חופש ביטוי, במקום בו הפגנה או כתיבת גילוי דעת נתפסים כאיום חמור וזלזול בחוק.
קשה לנורית לדמיין שציבור של אנשים הגיונים, שלבם ער, בחר להיאבק למען אדם מוחלש שנקלע לשרשרת של מאורעות קשים. נורית לא מבינה שמה שיש כאן הוא לא איום אלא מפגן של סולידריות, אחריות ומעורבות אזרחית למופת.

נורית לא יוצאת דופן. בכל פעם שבה תקומו ותאמרו "יש כאן אי צדק" יגיעו נציגי "מועצת החכמים", אלה שמכנים את עצמם "אנשים חושבים", כדי להבדיל עצמם מכל אלה שאינם חושבים לדעתם, והם יאמרו לכם שאתם לא מספיק מבינים בנושא ולכן אין לכם זכות לבטא עמדה, הם יאמרו שזו סכנה אם כל אחד אומר את דעתו, שזו חוצפה לחשוב שאתם יודעים יותר טוב משופט בבית המשפט.

כותבת קנטי "שיעור ראשון שנה א' במשפטים אומר, שבעוד שצדק הוא עניין סובייקטיבי, החוק או הדין – הוא עניין אובייקטיבי", אבל אם החוק הוא כל כך אובייקטיבי ואינו נתון לפרשנות, איך זה שמתקיים ויכוח תמידי בנושאים רבים בין משפטנים? איך זה שמשפטנים בכירים חתמו על גילוי דעת בנושא ולקחו חלק במאבק? אם החוק הוא כל כך אובייקטיבי בשביל מה בכלל צריך שופט? בשביל מה נזקק הנאשם לסנגור? בנוסף אם החוק הוא כל כך אובייקטיבי, אז איפה בעצם נכנסת לתמונה הסכנה, הרי לא ניתן להשפיע על גזר דין שמתקבל אך ורק באופן אובייקטיבי, נכון? ואיך בכלל מתקבלים אותם חוקים אובייקטיבים? האם הם תורה מסיני? האם לא חוקקו חוק "אובייקטיבי" חדש ומיוחד בחקיקת בזק עבור שי דרומי?

אנחנו לא מסכימים עם נורית, זה הכל, אנחנו לא נותנות לזלזול שבדבריה ובדבריהם של אחרים להשתיק אותנו. אנחנו לא עדר ולא איום. סוגיות משפטיות ראוי ונכון שיתקיים בהן דיון ציבורי פתוח! ראוי ונכון שכל אזרח ואזרחית ישמיעו קולם לגבי אי צדק שבו הם נתקלים! כל ידע ולמידה הם חשובים אבל לא נדרשת התמצאות רחבה בשפה משפטית כדי לזהות איפה נעשה חוסר צדק. קולכם טוב וחשוב וראוי שיישמע!

1011741_1552909831610598_4837051009017960742_n

אפשר לקרוא את הטקסט המלא של נורית כאן
http://glz.co.il/1363-54458-HE/Galatz.aspx

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s