סיכום מהדיון בבית המשפט

לסיכום הדיון הבוקר בבית המשפט העליון אנו שמחים על כך ששופטי העליון, בדבריהם בדיון, הכירו בכך שצריכה להיות הפחתה משמעותית בעונשו של יונתן היילו, שהיה קורבן במשך תקופה ארוכה ונזנח בידי המערכת. אנו תקווה כי בניגוד לדרישת המדינה להטיל על יונתן היילו "עונש ארוך ומכאיב", כדבריה, שופטי העליון יגלו אנושיות והבנה לנסיבות ולמצבם המיוחד של נפגעי תקיפה מינית בישראל, שנפגעים פעמיים – הן בידי התוקף והן בידי המדינה המזלזלת במצבם.

דיון נוסף יתקיים בעוד כשבועיים. בית המשפט ביקש משני הצדדים להביא אסמכתאות, תקדימים וספרות מקצועית שיגבו את טענותיהם. לא ייטענו טענות חדשות באותו דיון.

ליטל ביטון, ממטה המאבק למען יונתן היילו, הוסיפה: "הסיפור של יונתן נגע ללבם של הרבה אנשים, שהרגישו שנעשה כאן חוסר צדק ומדובר בטעות של בית המשפט. ההתגייסות ההמונית מוכיחה כי רבים מרגישים שכל יום נוסף שיונתן מבלה בבית הסוהר הוא התעללות פושעת בקורבן ושאין בכך שום אינטרס ציבורי. לצד זה שיש כאן מקרה פרטי של חוסר צדק, פסק הדין שקיבל יונתן הוא גם כתב אישום נגד המערכת; הוא חושף את אי השוויון המובנה בה ואת הפגיעות והקושי של אנשים חלשים אל מול מערכת החוק"

לייב בלוגינג ממהלך הדיון:

11:00 – ברגעים אלו יוצאים מאות אנשים בצעדה מגן הורדים אל עבר בית המשפט וצועקים " גם גבר גם אישה- יש לי זכות להגנה" "די להאשמות קורבן- שחררו את יונתן"!

11:50 – הדיון טרם התחיל. כרגע הכניסו רק את המשפחה ועיתונות. מקווים שיכניסו אנשים נוספים בהקדם.

12:20 – הדיון מתחיל ברגעים אלו. מוסיפים כיסאות באולם בכדי להכניס עוד אנשים.

השופט: מניחים כבר את הנחה כי הוא (יונתן) נפגע מינית. אך נשאלת השאלה איך יש פה הגנה עצמית.

עו"ד אלון אייזנברג: "יונתן לא חלם כי יפגוש באותו לילה את ירון איילין. ירון הגיע אליו כשיצא מהקיוסק, קנס אותו באלף שקלים והוא בשלב הזה נכנס להלם וזעזוע. לפי תיאורו של יונתן: "זה כמו שאתה עומד בכביש ורואה מכונית מתקרבת במהירות ולא מסוגל לזוז".

השופטים לא אוהדים וחוזרים לטענות הטכניות של הגנה עצמית.

12:40 – עורך הדין: כל אדם שנאנס ולוקחים אותו לאותה נקודה הוא מבין שזה הולך לקרות שוב. ואם בית המשפט המשפט לא מבין את זה אז אין מקום לדיון. מהמקום הזה צריך לבחון את התיק. אדם במצוקה אדירה שמבין שעומד להיאנס שוב, התגובה שלו היא לא נורמלית. גם השופט רובינשטיין קבע כי לגבי אדם במצב כזה לא מדקדקים.


12:50 – כרגע השופטים ממשיכים להתעקש על הפרטים הטכניים של סעיפי ההגנה העצמית ומתעלמים מכל טיעון לגבי מצבו הנפשי של יונתן וקוטעים את עורך הדין שוב ושוב.

12:55 – הוא היה במצב של אמוק. הוא אפילו לא זכר שהוא ריטש את איבר המין של הקורבן. קורבן אונס נמצא במצב אחר ובעוד עשר שנים כבר לא ידברו כפי שבית המשפט מדבר היום.

13:00 – עו"ד העלה את הטיעון של ההשוואה לשי דרומי, השופטים דחו את הטענה בלי לתת לו לדבר. בטענה שמדובר בחוק הגנה ספציפי שלא משליך על המקרה.
"לא יכול להיות שנגן על הקניין ולא על הגוף"


13:05- עורך הדין- יונתן לא ברח ברגע שבתוקף הסתובב להטיל את מימיו. אלא קפא. הוא תקף אותו רק ברגע שהסתובב אליו חזרה. לא היה פה תכנון. אז גם אם זה לא מתיישב אחד לאחד על הסעיפים המשפטיים יש להתחשב בזה.

13:09 – השופט רומז לעו"ד שירחיב את טיעון הקינטור (הצקות מילוליות) ולאחר ששמע מילים ספורות ביקש לעבור לנושא הבא. ביקש להתמקד הטענת האחריות המופחתת אותה כן קיבל בית המשפט.

13:15: עורך הדין מעלה את טענת האדם הסביר- אדם סביר שלקחו אותו למקום בו הוא נאנס כבר, פתחו בפניו את המכנסיים, העירו הערות מיניות, בית המשפט (בפסק הדין הקודם) טוען שה"אדם הסביר" לא יגיב כך? אני טוען שזו טעות.

השופט מעודד את עורך הדין לדון באחריות המופחתת, כי זה עשוי להפחית בעונש.

13:20 – עורך הדין משווה את הנושא לעניינה של כרמלה בוחבוט. השופטים שואלים מדוע דווקא אליה ולא למקרים דומים עם ענישה חמורה יותר.


13:25 – תמו טיעוני המערער. הפרקליטות טוענת כי טענות המערער פתאטיות.

13:30 – הקטגור עובר על התנאים להגנה עצמית ומנסה להוכיח כיצד האירוע של יונתן אינו עומד בקריטריונים.

השופטים חוזרים על עניין האחריות המופחתת ונראה כי יש להם אהדה לטענה הזו, וייתכן כי זה ישפיע לטובה על גזר הדין.

13:45 – הפרקליטות מעלה את הטיעון (המעט ריק מתוכן) כי במקרים אחרים של תנאים קשים לא לוקחים את החוק לידיים.
הפרקליטות מסיימת את טענותיה.

14:20 השופט שוהם: האם מי שלא יכול להתלונן במשטרה צריך לרצוח? האם אלו שתי האפשרויות היחידות?
דינה: אייזנברג בתגובה: אני לא קורא לכל אחת שנאנסת לרצוח, אלא טוען שבמקרה הספיציפי הזה יש לזכות את המערער

עם זאת השופטים מדקדקים גם עם טיעוני הפרקליטות והתחושה הכללית היא שייתכן וכן יפחיתו בעונש אך לא יהיה זיכוי.

14:25 הדיון הסתיים. בעוד שבועיים יתקיים שימוע נוסף בו יוצגו אסמכתאות מפסיקות ומהספרות המקצועית.

בקרוב נעדכן היכן הדברים עומדים, נסכם את מה שהיה ונתחיל להתכונן להמשך.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s