ערעור רוצח האנס שלו גורר גל תמיכה: "אם זאת הייתה בחורה – היו מתייחסים אחרת" | MAKO

לפני קצת יותר מ-4 שנים הרג יונתן היילו את מי שתקף אותו מינית פעמיים. בשנה שעברה נגזרו עליו 20 שנות מאסר ובעוד שבועיים הוא יתייצב בביהמ"ש העליון לערעור על עונשו, כשמאחוריו לפחות כמאה תומכים. "מדובר בהגנה עצמית", מדגיש עורך דינו. היילו: "הבנתי שירון הולך לעשות לי את מה עשה לי ימים קודם". הפרקליטות: "המדינה לא יכולה להשלים עם מצב בו אדם מחליט לעשות דין עצמי"

אלינור פוקס | mako | פורסם 16/11/14 16:45:34 

מכאן
http://www.mako.co.il/special-mako-news/Article-424078a7909b941006.htm

"הבנתי שהוא הולך לעשות לי את מה שהוא עשה לי כמה ימים קודם, להתעלל בי מינית שוב, הרי למה הוא לקח אותי לחניה החשוכה מאחור?". יונתן היילו, הורשע בשנה שעברה ברצח האנס שלו, ירון איילין, ומאז החל לרצות את 20 שנות המאסר שנגזרו עליו, ב-1.12, ידון בית המשפט העליון בערעורו, שם עתידים להתייצב עשרות תומכים בהיילו המוחים על העונש הקשה שגזר עליו בית המשפט. רגע לפני הערעור, קוראת קבוצת פעילים לציבור להתגייס למען היילו ולנסות לשנות בכל מחיר את גזר הדין. הפעילים הקימו אתר ופתחו עמוד אירוע בפייסבוק אליו הצטרפו עד כה כאלף תומכים שהביעו כוונה להתייצב בדיון.בראיון ל-mako מהכלא שבוצע באמצעות עורך דינו אלון אייזנברג טוען היילו להגנה עצמית ומקווה להפחית בעונשו. "אני מאמין שבית המשפט יבין שרק הגנתי על גופי וחיי", הוא אומר, "אם ירון, שאנס אותי פעמיים מספר ימים קודם, לא היה לוקח אותי שוב לחניה חשוכה לא הייתי מגיע למצב הזה".בספטמבר 2013 הורשע היילו ברצח בכוונה תחילה של ירון איילין. על השתלשלות העניינים ברובה אין מחלוקת: איילין, אסיר משוחרר בעל עבר פלילי בעבירות אלימות, באיומים ובעבירת מין, שנחשב ל"בריון השכונתי", נהג לסחוט את שכנו היילו, צעיר ללא עבר פלילי שהתקשה לשרוד בשכונה הקשה בנתניה. ב-2 במאי 2010, לאחר סחיטה שנמשכה שנים ספורות ופעמיים בהן תקף את היילו מינית וניסה לבצע בו מעשי סדום, דרכיהם של השניים הצטלבו במקרה פעם נוספת. הפעם היילו לא נותר כנוע והביא למותו האלים של איילין. שעות לאחר המקרה הסגיר עצמו למשטרה.

לפי גרסתו של היילו, בזמן ששוחח עם חבר ליד הפיצוצייה בשכונה, הגיע איילין,לפני קצת יותר מארבע שנים הרג יונתן היילו את מי שתקף אותו מינית פעמיים – ירון איילין. בשנה שעברה נגזרו עליו 20 שנות מאסר וב-1.12 הוא יתייצב בבית המשפט העליון לערעור על עונשו כשמאחוריו לפחות כמאה תומכים. "אנחנו לא מעודדים נקמות. מדובר בהגנה עצמית", מדגיש עורך דינו אלון אייזנברג. היילו: "הבנתי שירון הולך לעשות לי את מה עשה לי ימים קודם". הפרקליטות: "המדינה לא יכולה להשלים עם מצב בו אדם מחליט לעשות דין עצמי""קנס" אותו באלף שקלים והוביל אותו אל חנייה חשוכה מאחורי הפיצוצייה. "הוא בא ואמר לי 'אני רוצה ממך אלף שקל'. התחלתי להתחנן", שיחזר היילו בראיון עבר ל"מגזין" של חדשות 10, "אחרי שהוא אמר לי הערות מיניות, הוא הסתובב להשתין ואז באתי מאחורה וחנקתי אותו. הוא ניסה להתנגד. הוא ניסה לתפוס לי את הראש עם היד כמה פעמים. ואז ראיתי שהוא מת. ראיתי שהוא מת לי בידיים, הוא לא נשם. הייתה שם במקרה איזה אבן גדולה. ראיתי את זה ואז התחלתי לדפוק לו את זה על הראש. דפקתי לו את זה כמה פעמים שאני בעצמי אפילו לא שמתי לב. הסתכלתי עליו וכל מה שהוא עשה לי עבר לי בראש".את דבר הפגיעה המינית שמר היילו בסוד וחשף בפני חוקרי המשטרה רק ביום השלישי לחקירה. כשנשאל על ידי mako מדוע הסתיר את הדבר ולא התלונן על המקרים, הסביר כי חשש לחייו ולחיי משפחתו וציין כי בעדה האתיופית, אליה הוא משתייך, התעללות מינית מצד גבר נחשבת למביישת מאוד. "לא שיתפתי את המשפחה שלי בסחיטה של ירון ולא סיפרתי שהוא התעלל בי מינית", אמר, "התביישתי לספר. לא שיתפתי גם את החבר הכי טוב שלי. ללכת להתלונן במשטרה היה משהו בלתי אפשרי בשבילי: גם כי אז ידעו שגבר התעלל בי מינית, שזאת בושה גדולה מאוד וגם כי פחדתי שאם ירון ישתחרר הוא ירצח אותי בגלל שהתלוננתי או יפגע במשפחה שלי. כולנו גרים באותה שכונה".

פעילה למען שיחרורו של היילו: "איך ייתכן ששי דרומי זוכה ויונתן ישב 20 שנה?"

עו"ד אלון אייזנברג

"לא מעודדים נקמות". עו"ד אייזנברג

לאורך המשפט טען היילו באמצעות עו"ד אייזנברג כי הריגת איילין בוצעה כאקט של הגנה עצמית. אלא שבית המשפט המחוזי בלוד דחה את הטענה וקבע שמדובר ברצח בכוונה תחילה. "אמנם, כפי שצוין לעיל, אין עוד מחלוקת כי המנוח התעלל מינית בנאשם ועובדה זו, כמו גם הסחיטה הכספית, היוו רקע לרצח", נכתב בדיון לאחר הכרעת הדין, "ואולם, נוכח אכזריות הנאשם בעת ההמתה, כמו גם מחשבתו הפלילית והשיקולים הרציונאליים שתיאר תוך כדי ההמתה וכן קווי אישיותו, כפי שצוינו בתסקירי שרות המבחן ובחוות הדעת הפסיכיאטריות – כל אלה מעצימים את מסוכנותו". בית המשפט ביסס, בין השאר, את החלטתו על העובדה שהיילו הוסיף פרטים חדשים במהלך חקירותיו ושינה מעט את גרסתו וכי היילו לא ניצל "נקודות יציאה" בהן יכול היה להימלט מפני תוקפו.אבל היילו, עו"ד אייזנברג וצי התומכים שמאחוריהם לא מתכוונים לוותר. "אנחנו לא מעודדים נקמות", מבקש אייזנברג להדגיש ומסביר, כי "אני לא מייצג את קורבנות המין שמחר בבוקר יקומו ויחליטו שהם רוצים לרצוח את מי שאנס אותם. פה מדובר בבחור שהכיר את התוקף, התוקף סחט אותו לאורך השנים וביצע בו ניסיון למעשה סדום רק שבועיים לפני המפגש בניהם. יונתן לא יזם את המפגש וכשהתוקף הופיע שוב והוביל אותו לחניון חשוך – הוא הגן על עצמו".

עמוד התמיכה ביונתן היילו

עשרות הפעילים המביעים את תמיכתם בהיילו משווים את המקרה לזה של שי דרומי, החקלאי שזוכה מאישום בהריגה לאחר שירה באחד הפורצים לשטחו, למרות שלא נשקפה סכנה לחייו באותה עת. וזאת לאחר שהכנסת הרחיבה את הסייג ההגנה העצמית בחוק העונשין. "אם שי דרומי זוכה מעבירה של הריגה ורצח למרות שהוא ירה בגבו של אדם בזמן שהיה כבר מחוץ לשטח שלו, איך ייתכן שאדם שהרג את מי שעמד לתקוף אותו מינית ישב בכלא 20 שנה?", אומרת ספיר סלוצקר־עמראן, אחת הפעילות במאבק. סלוצקר-עמראן מוסיפה כי בימים אלה קבוצת התומכים אוספת עדויות של מומחי טראומה המסבירים מדוע לא ניתן להתייחס אל היילו, קורבן תקיפות מיניות, כאל "האדם הסביר" ומדוע לא ניתן לבחון את התנהגותו על פי הקריטריון.

"בית המשפט קבע: הנאשם פעם מתוך נקמה"

מפרקליטות המדינה מסרו בתגובה, כי "לאחר שבחן את מכלול הראיות בתיק, קבע ביהמ״ש המחוזי כי גם אם הנאשם היה קורבן לעבירות מין, הרי שהוא היה יכול להימנע ממעשה הרצח. טענת ההגנה העצמית הועלתה בפני בית המשפט המחוזי, שדחה אותה וקבע כי הנאשם לא עמד באף לא אחד מששת התנאים המצטברים לצורך הוכחת ההגנה.כמו כן, ביהמ"ש קבע כי הנאשם לא פעל בעת האירוע מתוך פאניקה ובשל הזכרונות שעלו בו מעבירות המין, אלא מתוך נקמה. לנאשם לא נשקפה כל סכנה בעת האירוע ובית המשפט קבע כי היו לו שלוש הזדמנויות שונות בהן יכול היה לעזוב את המקום ללא כל פגיעה במנוח . ראוי לציין כי ביהמ״ש והפרקליטות התחשבו בנסיבות טרום האירוע הרצחני, ועל כן לא הושת על הנאשם מאסר עולם, אלא עונש מאסר מופחת בגין עבירת הרצח.מדינת ישראל אינה יכולה להשלים עם מצב בו אדם לא פונה למשטרה ובמקום זאת מחליט לעשות דין עצמי כפי שעשה הנאשם, ובאופן כל כך אלים ואכזרי. אין לזלזל בערך קדושת החיים אף אם מדובר בנאשם שטוען כי הותקף מינית בעבר על ידי המנוח".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s