"למה אצל דרומי זו הגנה עצמית ואצל יונתן לא?"

פוסט שנכתב ע"י רונית צח (ינואר 2014)

יונתן היילו, הצעיר שחנק למוות, ואז ריסק את גולגלתו ואיבר מינו של הבחור אשר סחט ואנס אותו באיומים שוב ושוב – הגיע לעורך הדין אלון אייזנברג רק לאחר שנתיים במעצר, כשהסנגור הציבורי כשל מלחלצו משם. איש לא האמין לו אז שנפל קורבן לאיש שהרג, ואיש לא טרח לבדוק או לאמת את גירסתו להגנה עצמית, גם כשהסגיר עצמו למשטרה והתחנן לבדיקת פוליגרף.

המשפט בהליך העיקרי בתיק שלו נדחה שוב ושוב בשל התקפי האפילפסיה התכופים מהם סבל, שהחמירו לאור הלחץ והחרדה מבדידותו במערכה. על סף ייאוש, הוא התקשר לאייזנברג, שייצג במקרה את אחד מחבריו למעצר וזכה לראשונה להקשבה, אמון, והתגייסות למאבק למענו.

"כשנפגשנו, שמעתי אותו וקראתי את התיק, והיה לי ברור שהוא דובר אמת", מעיד אייזנברג, שהשקיע שנה שלמה בתיק העלום והמופקר עד שמשהו זז. הוא הגיש בקשה נדירה לעיון חוזר, וטען שמחומר הראיות בתיק עולה המסקנה הברורה כי יונתן הוא קורבן ולא שקרן, כפי שנטען עד אז.

איינזברג הגיש את אותה בקשה חמש פעמים רצופות, ורק בפעם השישית התקבלה טענתו בבית המשפט העליון, שם נקבע כי יונתן היה קורבן בפרשה והוא שוחרר למעצר בית. מהכרעת הדין עולה כי גירסתו אמינה, וכי הפוגע, שאנס בעברו קטינה בת 12 והספיק להטיל אימה על סביבתו, סחט אותו ואיים באונס גם באותו ערב.

היילו לא נערך מראש עם סכין או כלי משחית אחר לרצוח את הפוגע. כדי למנוע את האונס הצפוי ולהיחלץ מהאיום המתמשך, ניצל שעת כושר רגעית וחנק במו ידיו את הפוגע, ואז וידא את מותו בחבטות אבן שמצא במקום. לטענתו, ידע שאם יאפשר לאנס להתאושש, מסכת הסחיטה והאיומים תימשך והוא ייאלץ להעביר לידיו סכומי כסף שאין ברשותו.

חרף התיאור הנ"ל, שהוכר על ידי בית המשפט, הורשע היילו ברצח בכוונה תחילה ונידון לעשרים שנה בכלא. עו"ד אייזנברג לקח אישית את סיפורו של הצעיר האתיופי הפגוע שאיש לא התעניין בגורלו, החליט להיאבק בפסיקה האטומה הזו. כעת הוא חותר לתקדים משפטי, מצוייד בטיעון מעניין וכבד משקל.

אייזנברג מבקש להשוות את סיפורו של היילו לפסק הדין הידוע של שי דרומי. דרומי, חקלאי מחוות בודדים בנגב, ירה בשני פורצים מתוך ארבעה שפרצו לחוותו, הרג אחד ופצע את חברו. דרומי הואשם בהריגה ובחבלה בכוונה מחמירה.

לנוכח הדיון הציבורי הסוער שהתעורר בשאלה: האם אדם רשאי לירות בביתו שלו בפורץ או במסיג גבול – הוביל משפטו לשינוי בחוק העונשין המכונה "חוק דרומי" וקובע הגנה מפני הרשעה פלילית בגין מעשים כאלה בנסיבות דומות. בסופו של דבר זוכה דרומי משני האישומים הנ"ל, מחמת הספק הסביר כי פעל מתוך הגנה עצמית.

אייזנברג מבקש לטעון בעליון טענה שבית המשפט המחוזי התעקש להתעלם מעוצמתה: "דרומי חיכה לפורצים באותו לילה ליד המכולה. הם פרצו לדירה, יצאו החוצה, היו כפסע מהגדר, ואז, ממרחק רב מאוד, כששי דרומי לא היה בסכנת חיים, הוא ירה חמישה כדורים, הרג אחד ופצע קשה את השני. אין מחלוקת על כך ששי דרומי לא היה בסכנת חיים, והוגש כנגדו כתב אישום על רצח בכוונה תחילה.

"אלא שלדרומי יש לובי חזק מאוד. חברי כנסת, שרים, תנועת המושבים וכדומה. והלחץ הציבורי עבד. תוך כדי המשפט הכנסת שינתה את חוק העונשין, וקבעה שאם נכנסים לך לקניין – גם אם לא היית בסכנת חיים, והרגת – זה כאילו שהיית בסכנת חיים. מה שנאמר כאן בעצם זה שהקניין הוא מעל לכל. פרה קדושה.

"עכשיו תסבירי לי איך יתכן שהכנסת מוכנה להגן על הקניין ולא מוכנה להגן על הגוף? למה ליונתן, שהמנוח לקח באותו לילה, במפתיע, לחניה חשוכה תוך איומים, וזו כבר הפעם השלישית שהמנוח לקח אותו כך ואנס אותו – אין זכות בסיסית כמו לאדון דרומי להקדים את המנוח בזמן שהוא הסתובב להטיל את מימיו ולחנוק אותו?

"למה יונתן צריך לחכות שהמנוח יאנוס אותו פיסית כדי שזה ייחשב לו כהגנה עצמית? הרי זה היה ברור כשמש שהמנוח לא לקח את יונתן לחניה מאחור כדי לדון במזג האויר. אז למה אצל דרומי זו הגנה עצמית ואצל יונתן לא?".

השוואה מבריקה לדעתי, ולגמרי במקומה. בחברה שמקדשת ממון וחומר, נחלתם של מתי מעט, ונוהגת זלזול גמור בחיי אחרים, חסרי השפעה וקשרים, ההשוואה הזו הכרחית.

1549575_10152094898774757_653499900_n


בתמונה משמאל: סוללת השופטים מטריחה את עצמה לזירת האירוע בחוותו של שי דרומי. צילום: הרצל יוסף.
בתמונה מימין: יונתן היילו ועורך דינו אלון אייזנברג, לבדם במחוזי. צילום: עזרי עמרם.
מצא את ההבדלים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s